userad89
Boks reklamowy

Żywiec : Memorandum w sprawie wspólnych rządowych inwestycji na pograniczu polsko- słowackim i przetarg na budowę " Obejścia Węgierskiej Górki" na 1,5 mld zł

W Żywcu ministrowie Polski i Słowacji podpisali Wspólne Oświadczenie w zakresie najważniejszych inwestycji transportowych na polsko-słowackim pograniczu. W podpisanym 15 stycznia 2018 r. memorandum potwierdzono po stronie polskiej: budowę obejścia Węgierskiej Górki, realizację szlaku Via Carpatia, modernizację drogi krajowej nr 87 na odcinku Nowy Sącz – Piwniczna Zdrój – granica państwa, poprawę stanu infrastruktury kolejowej na odcinku Katowice – Bielsko-Biała – Zwardoń – granica państwa i budowę nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc –Tymbark/Mszana Dolna.

- Dokument oficjalnie potwierdza nasze działania dla infrastruktury na tym obszarze i ukierunkowuje realizowane priorytety w nadchodzących latach. Efekty podjętych wspólnie działań pozwolą na pełne otwarcie pogranicza dla transportu, zlikwidują wąskie gardła w nieodległym czasie i jeszcze bardziej zbliżą do siebie oba państwa i społeczeństwa, również w wymiarze regionalnym  – mówił minister Adamczyk.

- Przykładem skuteczności naszych działań jest wspólna realizacja szczególnie ważnego dla Europy Środkowo-Wschodniej szlaku Via Carpatia, którego inicjatorem był śp. Prezydent Lech Kaczyński – powiedział minister Andrzej Adamczyk. Szlak Via Carpatia pozostaje jednym z najważniejszych priorytetów infrastrukturalnych polskiego rządu.

Minister Adamczyk wyraził nadzieję, że wypracowane zostanie kompleksowe rozwiązanie w sprawie jednolitych warunków prawnych dla organizacji transgranicznych przewozów autobusowych o zasięgu lokalnym, a także utworzone zostaną nowe trasy kolejowe łączące  Polskę i Słowację, w szczególności przez przejście graniczne Muszyna – Plaveč.

- W naszych relacjach jest to bardzo ważne miejsce, ponieważ po oddaniu do użytku nowej linii kolejowej na odcinku Podłęże – Tymbark - Piekiełko będzie ono obsługiwało przyszły towarowy korytarz bursztynowy, który pozwoli na skrócenie o połowę dotychczasowego przejazdu z Krakowa czy Zakopanego – powiedział minister Adamczyk.

Podczas spotkania minister Adamczyk poinformował o ogłoszeniu przetargu na budowę odcinka drogi ekspresowej S1 – obejścia Węgierskiej Górki. Odcinek ten będzie częścią łączącego Polskę i Słowację transgranicznego szlaku S1-D3.

Jest to najtrudniejsze zadanie inwestycyjne realizowane na drodze ekspresowej S1. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na 2019 r., a ich zakończenie na 2022 r. Na odcinek o długości 8,5 km będą składały się dwa tunele budowane metodą górniczą (o długości ok. 830 m pod masywem Barania i 980 m pod masywem Białożyński Groń). W ramach inwestycji powstaną również estakady nad dolinami potoków górskich i drogi dojazdowe. Z uwagi na górski charakter trasy będzie ona przebiegała w znaczącej części na obiektach inżynierskich. Odcinek „Obejścia Węgierskiej Górki” połączy zrealizowane już odcinki: Żywiec – Przybędza z odcinkiem Milówka – Szare.

 Budowa obejścia Węgierskiej Górki posiada zapewnione dofinansowanie w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 1,5 mld zł.

Nie jest to jedyny odcinek S1, który jest lub będzie realizowany.W ramach PPBDK przewidziano m.in. budowę drugiej jezdni dla odcinka S1 Pyrzowice - Podwarpie o długości 9,7 km. Ponadto planowane jest dostosowanie odcinka drogi krajowej nr 1 pomiędzy Podwarpiem a Dąbrową Górniczą na długości 7,8 km do standardu S. Obie inwestycje mają być zrealizowane do końca 2021 r. Kluczowy i najbardziej kosztowny odcinek S1 Kosztowy – Bielsko-Biała (w. Suchy Potok) będzie miał całkowicie nowy przebieg. Ogłoszenie przetargu o wartości ponad 3 mld zł zaplanowano w 2019 r.

 Minister Adamczyk wyraził uznanie dla strony słowackiej, że w 2017 r. z sukcesem udało się ukończyć bardzo trudny terenowo fragment autostrady D3, który stanowi bezpośrednie przedłużenie polskiej drogi ekspresowej S1. Obecnie szlak transgraniczny S1-D3 jest otwarty bez ograniczeń.

 

Szymon Huptyś

Rzecznik prasowy

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
________________________________________________________________________________________________________________

Zostań naszym darczyńcą, mecenasem lub sponsorem. Twoja dobrowolna wpłata zostanie przeznaczona w całości na działalność Stowarzyszenia I love Podhale - wydawcę portalu twoje-podhale.pl

                                        BGZ   BNP Paribas o /Nowy Targ konto 24 16 00 14 62 18 16 95 82 40 00 00 01

 

 

 

 

 Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO


Źródło: MIB

2018-01-16 06:27 1031 Andrzej Adamczyk, S1-D3, Szlak Bursztynowy, Polska , Słowacja, Żywiec, memorandum, MIB ,Republika Słowacka Arpád Ersek, inwestycje, Ministerstwo Infrastruktury,

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67