Boks reklamowy

Z cyrkiem czy bez cyrku - "władza" stanowiska zając nie chce

Ogólnoświatowa akcja, która w Polsce przebiega od hasłem "Cyrk jest śmieszny ! Nie dla zwierząt!" zatacza coraz szersze kręgi. Zakazać wstępu cyrkom, które zarabiają na pokazywaniu tresury dzikich zwierząt postanowiły m.in takie miasta jak: Słupsk, Kołobrzeg, Śrem, Wrocław, Łódź, Poznań, Warszawa, Jelenia Góra Częstochowa. W Nowym Targu burmistrz nie chce zająć w tej sprawie żadnego stanowiska uważając, że to nie jest zadanie własne miasta gminy.

15 krajów świata wydało zakaz wjazdu cyrkom pokazującym tresurę zwierząt. W Polsce do walki o taki zakaz przyłączają się kolejne samorządy. Mimo braku przepisów wiele miast powiedziało nie tresurze zwierząt pokazywanej w cyrkach objazdowych. Gruntuje się powszechne przekonanie, że cyrki naruszają prawa zwierząt, ich dobrostan i ustawę o ochronie (Słupsk). We Wrocławiu i Poznaniu zakaz wjazdu trup cyrkowych pokazujących tresurę zwierząt obejmuje nie tylko tereny miejskie, ale i prywatne . 

O stanowisko w tej sprawie zapytałam m.in burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychę i  dostałam taką odpowiedź: czy władza musi zajmować stanowisko w każdej sprawie,która nie dotyczy zadań własnych gminy, jak np. cyrk??? - napisał mi w odpowiedzi na mojego SMS-a burmistrz Miasta.

W odpowiedzi na to pytanie przytoczę bliską burmistrzowi wypowiedź ks. prof Jana Orzeszyna z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie na temat moralnej odpowiedzialności sprawujących władzę: 

- Państwo zatem pełni przez władze zwierzchnie służebną rolę w stosunku do społeczeństwa. Jego celem jest dobro wspólne, czyli wszechstronnie pojmowana pomyślność społeczeństwa- mówi ks. prof. Orzeszyna dodając- Dobro wspólne (...) jest więc podstawowym kryterium sprawowania władzy. Polega ono przede wszystkim na poszanowaniu praw i obowiązków każdego człowieka. Wobec tego głównym zadaniem sprawujących władzę w państwie jest z jednej strony dbanie o uznawanie, poszanowanie i ochronę tych praw oraz stałe ich doskonalenie w drodze wspólnego uzgadniania, z drugiej zaś strony czuwanie nad tym, aby każdy mógł łatwiej wypełniać swoje obowiązki (...) Dobrem wspólnym nie jest tylko suma korzyści i usług publicznych, które zapewnia organizacja życia społecznego, ale także suma wartości duchowych cechujących grupę, a więc jej poziom umysłowy, poczucie praworządności i wolności, świadomość więzi społecznej, umiejętność współpracy itp.

Ze swej strony dodam,że po to m.in wybiera się władzę, by potrafiła zająć stanowisko w kwestiach ważnych dla obywateli: nawet tych z małych miasteczek aspirujących do miana stolicy Podhala i nadawania tonu przedsięwzięciom w regionie; a ze czas cyrkowego tournee tuż tuż  i standardowo w Nowym Targu ,na Kamieńcu rozkładanych namiotów Cyrku; Zalewski, Korona czy Safari się zbliża wypadałoby tak dla porządku jasno określić swoje stanowisko w sprawie gościnnych występów w Nowym Targu - cyrków nota bene pokazujących tresurę zwierząt. 

W oświadczeniach prezydentów miast, które wydały zakazy wjazdu w swoich miastach trupom cyrkowym prezentującym tresurę zwierząt czytamy , że barwne pokazy tresury nie są edukacyjne, są za to szkodliwe wychowawczo , a sam cyrk ze swoimi akrobacjami, klownami i pokazami gimnastycznymi jest dużo bardziej atrakcyjny i dla takiego cyrku jest miejsce w ich miastach.

Urszula Starzyk
mojserwis.blogspot.com


Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO2016-04-25 14:50 1368

Komentarze

~tola1

Meksyk wlasnie zniosl zakaz . Okazalo sie, ze to nie zgodne z prawem.

~Xander

Zatacza kręgi jak pijak pod sklepem. Okropne metody, łatwa pożywka dla mediów. Byle się wybić. Zostawmy już cyrk.

~Beronika

Władza wybrała siebie sama dawno temu, teraz tylko ją sobie przekazują kadencyjnie

~Koteł

Oczywiście, że z cyrkiem.

~elka47

No i ciekawe co by sie mialo stac z tymi wszystkimi zwierzetami, ktor nie potrafia zyc w swoim srodowisku naturalnym, bo od lat znaja tylko srodowisko cyrkowe, nota bene dbajace o nie jak sie da najlepiej :)

~Ollaa

Jeden prezydent zaczął chorą akcje, która teraz szerzy sie po Polsce, nikt nie sprawdzi jak jest tylko jeden po drugim wprowadza zakazy. zakażmy jeszcze dyscyplin sportowych z udziałem koni i psów.

~Innaa

Władze jak nie mają wystarczająco informacji, to stanowiska nie zajmują. Bardzo prawidłowo.

~Majowa

Władze, powinny dobrze zapoznać sie z tematem, znaleźć dowody czy faktycznie ktos znęca sie nad zwierzętami i gdy po zbadaniu sprawy okaże sie, że nie ma popełnianych przestępstw to nie będzie problemu z podejmowaniem decyzji czy zabraniać czy nie zabraniać..

~samelek

Daliby spokój tym cyrkom i zajęli się miejscami gdzie zwierzęta naprawdę cierpią.

~juhaa

No, ale jak nie chce tego stanowiska zająć, to my raczej tutaj nic nie wskóramy... On jak widać jedno stanowisko już zajął i więcej nie chce.

~ceperka

Juhaa.. nikt nie podważa legalności cyrków. Mnie osobiście jednak interesuje to, czy nasz burmistrz uważa, czy oglądanie tresury dzikich zwierząt jest humanitarne czy też nie .... bo [przecież tresurę Homo Sapiens z przyjemnością oglądamy zwłaszcza kiedy ma nogi do samej ziemi i duuuże błękitne oczy, albo seksowny tyłeczek z boskim kaloryferem

~juhaa

Dobrze, popieram pana Grzegorza. Dużo pracy jest do zrobienia, a zabieranie stanowiska w takich kwestiach to strata czasu. Cyrki są legalne, zgodne z prawem.

~ceprka

Adelka, no , ale w tej sytuacji to ani we wprawo, anie w lewo z takimi

~Adelka

Boją się bo wiedzą, ze ludzie chcą cyrków z jednej strony a z drugiej się boja tych eco całych co wrzeszczą o prawa zwierząt, które na marginesie nie wierzę, ze nie sa respektowane.

~ceperka

W zaścianku mieszkamy, to jak się waadza wychyli.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67