Boks reklamowy

Wielki Chocz, czyli najwyższy szczyt Gór Choczańskich

Góry Choczańskie nie są tak często odwiedzane przez górskich turystów mimo, że wchodzą w skład łańcucha Tatrzańskiego. Przenieśmy się zatem na pasmo górskie znajdujące się pomiędzy Tatrami Zachodnimi, a Wielką Fatrą.

Wielki Chocz
(1611 m n.p.m.) to niepozorna „górka” po stronie słowackich sąsiadów na którą warto wybrać się o każdej porze roku. To idealne miejsce dla osób nielubiących tłumów na szlakach. 


Z centrum Podhala do miejscowości Valaska Dubova, gdzie rozpoczynamy wędrówkę dzieli nas 93 km (około 1,5h), natomiast od przejścia granicznego w miejscowości Chyżne - 62 km, czyli około godzinki spokojnej jazdy.

Valaska Dubova to mała, ale jakże malownicza miejscowość położona u stóp naszego celu. Samochód możemy zostawić na wyznaczonym parkingu przy cmentarzu pod charakterystyczną karczmą - mówią, że właśnie tutaj pojmano legendarnego Janosika. Opłatę za postój uiszczamy w punkcie informacji turystycznej mieszczącej się właśnie w centrum.

Pnąc się w górę mijamy po lewej karczmękościółcharakterystyczną zabudowę i dochodzimy do małego ryneczku. Przecinamy centrum i dalej w górę podążając niebieskim szlakiem do Średniej Polany, aby następnie przejść w szlak zielony. Dojście na szczyt powinno nam zająć niecałe 3h.


Janosikowa Karczma obok parkingu, fot. M. MickiewiczJanosikowa Karczma obok parkingu, fot. M. Mickiewicz


Valaska Dubowa charakterystyczna zabudowa miasteczka, fot. M. MickiewiczValaska Dubowa charakterystyczna zabudowa miasteczka, fot. M. Mickiewicz

Ryneczek w miejscowości Valaska Dubova fot. M. MickiewiczRyneczek w miejscowości Valaska Dubova, fot. M. Mickiewicz

Kończy się asfaltowe podłoże i po 30 minutach docieramy do występującego po lewej stronie pięknego gołoborza. Od tego miejsca zaczynamy wspinać się pod górę na poważnie. Kamienista ścieżka biegnie przez las i doprowadzi nas do skrzyżowania na Średniej Polanie. Jeżeli wybraliście słoneczny dzień, to ten odcinek uchroni was od intensywnego nagrzania, ponieważ dalsza droga usytuowana jest w większości na otwartej przestrzeni.

Skalne rumowisko mijane w drodze na Wielki Chocz, fot. M. MickiewiczSkalne rumowisko mijane w drodze na Wielki Chocz, fot. M. Mickiewicz


Kamienista ścieżka prowadząca przez las, fot. M. MickieiwczKamienista ścieżka prowadząca przez las, fot. M. Mickieiwcz

Wychodzimy z lasu i docieramy do skrzyżowania ze szlakowskazami. Teraz wiemy, w którym kierunku udać się dalej na szczyt oraz, że dzieli nas od niego jakaś godzinka. Gdyby ktoś był bardzo spragniony to 1000 m w prostopadłym kierunku znajduje się woda. Z tego miejsca również widać już szczyt Wielkiego Chocza, który z tej perspektywy nie wygląda zbyt imponująco. Po niecałych 100 m dojdziemy do rozwidlenia: idąc prosto pójdziemy oznaczonym szlakiem zielonym, który wiedzie wzdłuż polany. Na lewo zaś prowadzi trasa zimowa oznaczona nazwą szczytu na tle białej tabliczki. My wybraliśmy tę drugą opcję i wcale nie była dłuższa.


Szlakowskaz na Średniej Polanie, fot. M. MickiewiczSzlakowskaz na Średniej Polanie, fot. M. Mickiewicz

W drodze na górę napotykamy strome, ale dosyć krótkie podejście z łańcuchami. Dalej w pasie kosodrzewiny spokojnie spacerujemy i docieramy do szlakowskazu dający nam z daleka do zrozumienia, że jesteśmy na miejscu. Wskakujemy parę kroków wyżej na charakterystyczną skałę gdzie możemy się rozsiąść i podziwiać cudowne widoki. Ułatwieniem w  rozpoznawaniu szczytów z punktu widokowego jest metalowa tarcza, gdzie zaznaczono najważniejsze szczyty wraz z odległością od miejsca obserwacyjnego. Na górze spotkamy znacznie więcej turystów, którzy weszli na szczyt innymi prowadzącymi tutaj szlakami. Powrót na wyznaczony parking zajmuje maksymalnie 1,5h.

Widok ze szczytu Wielkiego Chocza, fot. M. Mickiewicz

na Szczycie Wielkiego Chocza, fot. M. MickiewiczNa Szczycie Wielkiego Chocza, fot. M. Mickiewicz

Opuszczając Valaska Dubova, warto zatrzymać się w pobliskim miasteczku o nazwie Dolny Kubin, chociażby pospacerować po klimatycznym ryneczku i popodziwiać dopiero co zdobytą koronę Gór Choczańskich. Centrum miasta oferuje również wiele restauracji, lodziarni, sklepików, itp.

Rynek w Dolnym Kubinie wraz z widokiem na Wielki Chocz, fot. M. MickiewiczRynek w Dolnym Kubinie wraz z widokiem na Wielki Chocz, fot. M. Mickiewicz

W pobliżu znajduje się również znany Zamek Orawski w miejscowości Orawskie Podzamcze. Jeden z najpiękniejszych zamków na Słowacji wznoszący się na ok 110 metrów nad rzeką Orawą. Nie sposób go nie zauważyć. Nieopodal zamku swój koniec ma tradycyjny spływ rzeką Orawą, który rozpoczyna się w miejscowości Horna Lehota. Spływ drewnianymi tratwami na pewno skojarzy nam się z naszym polskim spływem w Pieninach.

Galeria:Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO


Źródło: mapa-turystyczna.pl

2018-09-29 15:58 764 Wielki Chocz, Góry Choczańskie, Słowacja, Góry na Słowacji, turystyka górska, szlaki w górach, najkrótszy szlak na Wielki Chocz, Tatry, góry dla każdego

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67