Boks reklamowy

Wejście na Rysy od strony słowackiej z możliwością zejścia na stronę polską

Rysy to masyw trzech szczytów z czego jeden z nich to najwyższy szczyt Polski o wysokości 2499 m n.p.m., natomiast największy (2503 m n.p.m.) i najmniejszy (2473 m n.p.m.) leżą po stronie słowackiej.

Coraz częściej decydujemy się na zdobycie najwyższej Korony Gór Polski od strony naszych południowych sąsiadów. Stoi za tym kilka czynników: po pierwsze wejście od strony Słowacji jest krótsze i mniej wymagające, po drugie górskie ścieżki są mniej zatłoczone, a po trzecie Tatry Słowackie jak i należące do nich schroniska znacznie różnią się od tych po stronie Polski, o czym warto przekonać się na własne oczy. Dzięki temu, że Rysy leżą na granicy dwóch państw mamy szansę odwiedzić jedną i drugą część masywu i tylko od nas zależy, która stronę wybierzemy za początek, a którą za koniec wędrówki. My przedstawiamy propozycję wejścia od strony słowackiej.

Wędrówkę zaczynamy przy przystanku elektryczki „Popradske Pleso”, gdzie również znajduje się parking samochodowy. Do Popradzkiego Stawu prowadzi droga asfaltowa oznaczona szlakiem niebieskim. Jeśli jednak nie chcemy iść tego typu drogą, alternatywą jest rozpoczęcie trasy od Szczerbskiego Stawu szlakiem czerwonym – leśna ścieżka, która wydłuży czas o ok. pół godziny.

Po godzinnym spokojnym marszu docieramy do Górskiego Hotelu przy Popradzkim Stawie. Spora część turystów, planując wyjście w wysokie partie Tatr spędza tutaj noc, aby równo o świcie wyruszyć w górską wędrówkę wyprzedzając pozostałych „klientów”. Schronisko jest wyjątkowym miejscem wartym odwiedzenia czy to przed, czy po zejściu z Rysów.

W drodze na Rysy - fot. Maria MickiewiczW drodze na Rysy - fot. Maria Mickiewicz

Dalej kontynuujemy drogę niebieskim szlakiem, który biegnie przez Rezerwat Doliny Mięguszowieckiej, po pół godzinie dochodzimy do rozwidlenia szlaków, kierujemy się na prawo szlakiem czerwonym już do samego szczytu. Przez ok 1h 45min będziemy zachwycać się urokami Żabiej Doliny i należącymi do niej Żabimi Stawami Mięguszowieckimi, ale też napotkamy trudniejsze przejścia z łańcuchami oraz słynne „schody na Rysy” wmontowane przez naszych południowych sąsiadów w 2016 roku.

Po dosyć ostrym podejściu w końcu wkraczamy do Wolnego Królestwa Rysów – znakiem jest prowizoryczna brama ozdobiona kolorowymi buddyjskimi chorągiewkami podobnymi do tych znajdujących się w Himalajach. Powoli dochodzimy do najwyżej położonego schroniska w Tatrach jakim jest Chata pod Rysami (2250m n.pm.). W samej Chacie jak i wokół niej ciężko nie dostrzec specyficznego poczucia humoru, jak np. przystanek autobusowy czy wypożyczalnię rowerów. Najciekawszym zabawnym miejscem jest kolorowy wychodek oddalony o 2 min od schroniska.  Korzystając z WC można jednocześnie napawać się pięknem górskich widoków, gdyż z przodu kabiny znajduje się przeszklona szyba.

Wypożyczalnia rowerów w pobliżu Chaty pod Rysami (2250m n.p.m.) - fot. Maria MickiewiczWypożyczalnia rowerów w pobliżu Chaty pod Rysami (2250m n.p.m.) - fot. Maria Mickiewicz

WC pod Rysami - fot. Maria MickiewiczWC pod Rysami - fot. Maria Mickiewicz

Teraz już na szczyt dzieli nas nie cała godzina wpinania. Przechodzimy przez Przełęcz Wagi, jeden z piękniejszych punktów widokowych. Po ok. 45 minutach  zdobywamy nasz cel – Rysy! (2499 m n.p.m.) Mamy też szansę zdobyć najwyższy sąsiedni szczyt Rysów (2503 m n.p.m.). Widoki rekompensują zmęczenie, teraz czujemy tylko radość, robimy pamiątkowe zdjęcia i uśmiechamy się do pozostałych uczestników wyprawy.

Dalej wedle uznania schodzimy tą samą drogą lub wybieramy opcję kontynuacji trasy czerwonym szlakiem w stronę Morskiego Oka i dalej do Palenicy Białczańskiej. Tutaj planowe zejście trwa ok 3h 10 min do pierwszego polskiego schroniska, następnie drogą asfaltową do parkingu pójdziemy ok 2h. Jeżeli po zdobyciu szczytu planujemy zejście na polską stronę Tatr proponujemy zaplanować wycieczkę bardzo wcześnie, ponieważ już od południa, na polskim szlaku zaczyna robić się naprawdę tłoczno i im później tym zejście będzie coraz bardziej uciążliwe również w stronę Słowacji.

Widok na Morskie Oko ze szlaku na Rysy - fot. Maria MickiewiczWidok na Morskie Oko ze szlaku na Rysy - fot. Maria Mickiewicz

Galeria:Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO2018-06-05 12:42 4962 Rysy, szlak na Rysy, najkrótszy szlak na Rysy, wyprawa na Rysy, Rysy zdjęcia, Rysy wysokość, Słowacja, Tatry Słowackie, Chata pod Rysami,

Komentarze

~Maria M.

Dziękuję Ewka! bardzo mi miło :D

~OH OH

Marija jesteś twarda laska prosto z gór :) super relacja i widzę, że masz do tego dar. Kocham góry i w Twoim wykonaniu tęsknię do nich jeszcze bardziej...

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67