Boks reklamowy

Odkryj Podhale: 5 atrakcji Podhala, które warto zobaczyć - cz.II

Kolejna odsłona cyklu "Odkryj Podhale". Ponownie przedstawiamy Państwu pięć miejsc, które warto i trzeba zobaczyć, albo w nich być, mieszkając lub odwiedzając Podtatrze. Co polecamy tym razem? Koniecznie zobaczcie!1. Muzeum Kasprowicza na Harendzie (Zakopane)


fot. Archeo16 / wikipedia.pl

Mieści się w Willi „Harenda”, rodzinnym domu Jana Kasprowicza. Poeta umiłował sobie Zakopane. Bywał tutaj bardzo często. W 1923 roku zakupił willę od angielskiej malarki Winifred Cooper za pieniądze zarobione na tłumaczeniu Szekspira. Osiedlił się w niej z żoną Marią. Historia nazwy willi jest bardzo ciekawa, a pochodzi od willi Arenda, znajdującej się w Czarnowąsach pod Opolem. Kasprowicz do nazwy dodał „h”, nadając jej góralski przydech.

Muzeum Kasprowicza powstało w 1950 roku. Willa ma charakter typowej chałupy góralskiej z sienią na osi wejścia (tu: jadalnia), "izbą czarną" po lewej (salonik) i "izbą białą" (sypialnia) po prawej stronie. Oprócz tych pomieszczeń dom mieści jeszcze: gabinet, bibliotekę, kuchnie i użytkowe poddasze. Zobaczyć tu można także: jadalnię, salonik i sypialnię i galerię obrazów malarza Władysława Jarockiego, zięcia Kasprowicza.

Na uwagę zasługują mieszczące się tu pamiątki po poecie i jego rodzinie: meble, obrazy, książki, fotografie. W salonie możemy zobaczyć portrety autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jadalnia wyposażona jest w meble zaprojektowane przez Władysława Jarockiego, które zostały wykonane we Lwowie. Na piętrze domu zobaczyć możemy galerie obrazów Władysława Jarockiego, profesora ASP w Krakowie.

Muzeum na Harendzie prowadzone jest od 1964 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

Muzeum Jana Kasprowicza jest czynne :

od 1 kwietnia do 30 października:

od wtorku do piątku w godz. 9.00 - 16.00.

w sobotę i niedzielę  od 10.00 - 15.30

 

Od 1 listopada do 31 marca

czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10.15 - 15.15

 

Wstęp do muzeum, mauzoleum i galerii malarstwa

    bilet normalny - 9.00 zł

    bilet ulgowy - 6.50 zł

    bilet rodzinny - 6.50 zł/os (minimum 3 osoby)

    W cenie biletu jest oprowadzanie.

(oprac. z harenda.com.pl)

 1. Ścieżka edukacyjna na Czerwonem (Nowy Targ)
fot. nowytarg.pl

Przyrodniczo-edukacyjna ścieżka znajduje się w nowotarskim, torfowiskowym rezerwacie przyrody. Z platformy widokowej, do której prowadzi ścieżka podziwiać można przepiękną panoramę Tatr, Gorców i samego torfowiska. Ścieżka ma długość 610 metrów i można ją zwiedzać pieszo lub rowerem. Dzięki niej staniemy oko w oko z przyrodą torfowiska wysokiego oraz poznamy żyjące tam gatunki roślin i zwierząt. Uwagę zwiedzających przyciągną specjalne tablice postawione przy ścieżce, a które dostarczą nam informacje przyrodnicze dotyczące terenu. Ścieżka dostępna jest zarówno w okresie zimowym jak i letnim.

 

 1. Wąwóz Homole (Jaworki)  fot. Jerzy Opioła (wikipedia.pl)

Jedna z największych atrakcji Pienin. Wąwóz od dawna był obiektem zainteresowań poszukiwaczy skarbów. Powodem tego było wiele legend, mówiących o skarbach, które zostały w nim ukryte. Istnieją również dokumenty historyczne, które o tym mówią. Badania archeologiczne z 1988 roku potwierdzają, że w wąwozie istniała niegdyś warownia broniona przez skały. Zostały tu znalezione m.in. XVI-wieczne cegły i fragmenty ceramiki.

Szlak turystyki pieszej prowadzący:
- zielony przez wąwóz Homole, Dubantowską Dolinkę, Rówieńki i Polanę pod Wysoką na Wysokie Skałki.


 1. Dolina Chochołowska (Witów)


  fot. Kuba G (wikipedia.pl)

  Najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach. Znajduje się w polskich Tatr Zachodnich. Jej długość to 10 km. Największy ośrodek pasterstwa w Tatrach. Do drugiej połowy XIX wieku wydobywano tutaj rudy żelaza, które zwożono później do huty w Kuźnicach. Znalazła także wykorzystanie podczas II wojny światowej. Zlokalizowana była tutaj baza partyzantów polskich i radzieckich. Odbywały się tu także szkolenia. W pasterskiej kaplicy odbywa się odpust w ostatnią niedzielę czerwca. Organizowane są także msze święte w okresie od końca czerwca do września oraz w czasie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

  Główną bazą noclegową w rejonie Doliny Chochołowskiej jest Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Położone na wysokości 1146 m n.p.m. Zostało wybudowane w latach ’30 XX wieku przez Warszawski Klub Narciarski. Schronisko jest ogrzewane przez niedużą elektrownie wodną na Chochołowskim Potoku.

  W Dolinie Chochołowskiej przebywał papież Jan Paweł II podczas swej drugiej pielgrzymki do ojczyzny.

  5. Termy Bukovina (Bukowina Tatrzańska)

  Największy w Polsce kompleks basenów geotermalnych, a także jeden z najnowocześniejszych w Europie. Idealne miejsce na relaks i wodne szaleństwo. Termy Bukovina to 20 basenów z wodą termalną o różnej wielkości. Do dyspozycji są baseny wewnętrzne i zewnętrzne. Kompleks umożliwia także skorzystanie z saun (12 rodzajów). Temperatura wody w basenach waha się w zależności od potrzeb w danym basenie w granicach 26 - 38 stopni C. Integralną częścią Term jest czterogwiazdkowy hotel oraz luksusowe SPA.

  Cennik -> http://www.termabukowina.pl/cennik

  ------------------------------------
  Odkryj Podhale cz. 1

  ------------------------------------
  Baza atrakcji w naszym serwisie


Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO2016-03-08 19:03 6383

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67