userad89
Boks reklamowy

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie – średniowieczny skarb na podhalańskim szlaku

Średniowiecze to niezwykła epoka – ogromna moc religii która miała wpływ na wszystkie dziedziny życia, rodzące się tu i ówdzie kościoły, katedry i kościółki, czar i mistycyzm, skarby i rycerze a wszystko to spowite dymem z kadzidła… Jeśli chcesz zasmakować namiastki tej atmosfery warto odwiedzić średniowieczny kościół w Dębnie. Ta drewniana budowla skrywa w sobie tyle tajemnic i skarbów, że przyprawi o zawrót głowy nawet najbardziej wytrawnego turystę.

Kościół znajduje się w miejscowości Dębno leżącej przy trasie wojewódzkiej 969. Magię tego miejsca wyczuwa się już od pierwszego spojrzenia. Poprzedni kościół powstał w tym miejscu prawdopodobnie jeszcze przed 1335 rokiem. Obecna budowla pochodzi z II połowy XV wieku. Bryła kościoła pozostaje niezmieniona od czasów średniowiecza – a więc zgodnie z ówczesnymi zasadami konstrukcji budynków sakralnych jest to kościół orientowany – prezbiterium skierowane jest na wschód. Aż trudno sobie wyobrazić, ale kościół powstał tylko z drewna, głównie iglastego, a do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa.

Miejscowy kościelny otwiera przed Tobą drzwi kościoła – wchodzisz i… nie widzisz nic, za to czujesz – delikatny zapach kwiatów, woń kadzidła i coś niezwykłego, mocny wyrazisty zapach drewna – to jodła i modrzew od stuleci w ten sam sposób witające pokutników, pielgrzymów, wiernych i turystów. Wzrok powoli oswaja się z panującym w świątyni półmrokiem – na wprost zachwyca swą prostotą i kunsztem XVI-wieczny, tablicowy ołtarz główny, w jego złoceniach wesoło igrają delikatne promyki słońca. Jeśli uniesiesz głowę to pomiędzy nawą a prezbiterium powinna znajdować się ściana tęczowa, jednakże w tym kościele została ona zastąpiona bogato zdobionymi belkami tęczowymi, na których znajduje się najstarsza część wyposażenia kościoła – rozwidlający się krzyż tzw. Drzewo Życia. Prawdopodobnie krucyfiks ten pochodzi jeszcze z poprzedniego kościoła, który stal na tym miejscu. W samej nawie znaleźć można jeszcze trzy średniowieczne skarby. Pierwszy to najstarszy polski obraz sztalugowy datowany na 1280 rok, przedstawiający święte Katarzynę i Agnieszkę, drugi to figura św. Mikołaja pochodząca z początku XV wieku, trzeci to gotyckie tabernakulum z delikatna polichromią.

Ołtarz głównyfot. Paweł Drożdż (wikipedia.org)

Prezbiterium również skrywa wiele niespodzianek – najbardziej interesująca to cymbałki służące do dzwonienia podczas mszy. Charakteryzują się one niezwykłą gamą dźwięków – jest to tzw. gama perska – najgrubsza płytka wydaje najcieńszy dźwięk – odwrotnie niż w tradycyjnie konstruowanych instrumentach. Efekt ten uzyskuje się poprzez użycie specjalnego stopu oraz zakopanie instrumentu na pewien czas w ziemi. Jest to jedyny taki zabytek w Polsce i jeden z pięciu na świecie.

To jeszcze nie koniec skarbów jakie skrywa ten mały drewniany kościółek – jeśli odwrócisz się tyłem do ołtarza i przejdziesz do końca nawy pod chórem znajdziesz dwie zabytkowe opony – zasłony ołtarzowe oraz chorągiew przedstawiającą św. Szczepana, według legendy jest to dar od wojska Jana III Sobieskiego powracającego z odsieczy wiedeńskiej.

Zobacz także >> DWÓR W ŁOPUSZNEJ
Zobacz także >> TERMY CHOCHOŁOWSKIE

Niezwykłości temu miejscu dodaje również wielobarwna, bo licząca 33 kolory, zabytkowa polichromia zdobiąca kościół. Jest to jedyna w Europie w całości zachowana polichromia na drewnie, jej powstanie datowane jest na 1500r. Niesamowita feeria barw, kolorów i kształtów zmienia ten drewniany kościółek w miejsce magiczne i tajemnicze.

Kto by pomyślał, że w małej podhalańskiej wiosce znaleźć można tyle skarbów. Są tu i unikaty muzyczne, i pamiątki po dawnych rycerzach i ich chwale, są fantastyczne, kolorowe malowidła i dostojne ołtarze. A jeśli dodać do tej mieszanki religii, wojny i magii jeszcze odrobinę miłości, tak miłości – bo właśnie w tym kościółku legendarny serialowy Janosik brał ślub ze swą ukochaną Maryną – to nie sposób przejść obok tego miejsca obojętnie. Bądź co bądź nie wszędzie spotyka się takie skarby jak na podhalańskim szlaku.

Zobacz więcej atrakcji Podhala >> KLIKNIJ TUTAJ

Ważne informacje:

Kościół w Dębnie znajduje się na liście zabytków UNESCO oraz na Szlaku Architektury Drewnianej i Szlaku Gotyckim.
Zwiedzanie: tylko grupowo, poniedziałek – piątek: 9.00 - 12.00 i 14.00 - 16.30, sobota: 9.00 - 12.00
UWAGA! W dni deszczowe wejście do kościoła jest ograniczone ze względu na dużą wilgotność powietrza, niebezpieczną dla zabytku.
Nie ma biletów wstępu – zbierane są datki.
Więcej informacji: http://www.debno.diecezja.pl/zwiedzanie.htm

fot. główne: Marek i Ewa Wojciechowscy (wikipedia)
tekst: Patrycja DrągZobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO2017-03-01 17:12 1929 Kościół w Dębnie, Dębno, odkryj Podhale, atrakcje Podhala

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67