userad89
Boks reklamowy

Kościelec - opis szlaku i podstawowe informacje

Każdemu turyście górskiemu będącemu na Hali Gąsienicowej rzuca się w oczy ta majestatyczna stroma piramida skalna. Nasz mały „tatrzański Matterhorn” – choć nie taki trudny do zdobycia, jak się wydaje. Niektórzy mówią, że przypomina dziecięce wyobrażenia gór, które malują od najmłodszych lat. Inni od razu poznają w nim wieże kościoła, od której ten szczyt zawdzięcza swoją nazwę. A skoro już go poznaliśmy, to na pewno wiemy, że chodzi tu o Kościelec.

Podstawowe informacje

Nasz obrany cel wysoki na 2155 m n.p.m. góruje nad Doliną Gąsienicową dzieląc ją na Czarną i Zieloną. Szczyt ten leży w Grani Kościelców odbiegającej od Zawratowej Turni. Zachodnia ściana Kościelca lubiana jest przez taterników i licznie przez nich odwiedzana, co można zauważyć na szlaku przez Zieloną Dolinę Gąsienicową. Pod Małym Kościelcem w lawinie w 1909 roku zginął też jeden z głównych rzeczników i współtwórców TOPR Mieczysław Karłowicz, którego kamienny pomnik można zobaczyć obok szlaku niebieskiego prowadzącego z Schroniska Murowaniec do Czarnego Stawu Gąsienicowego.

Z Kuźnic na Kościelec - opis szlaku

Wybierając się w trasę na szczyt naszym punktem wypadowym będą Kuźnice – znane większości z dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. Pamiętajmy, że droga prowadząca od Ronda Jana Pawła II do Kuźnic aleją Przewodników Tatrzańskich jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Można się dostać tu licznymi busami.

Następnie udajemy się mało wymagającym szlakiem na Halę Gąsienicową. Mamy tu do wyboru dwa warianty: szlak niebieski przez Boczań lub szlak żółty przez Dolinę Jaworzynę. Oba warianty są tak samo ciekawe i tak samo długie – zajmują nieco ponad dwie godziny. Wynika to z faktu, iż musimy przebyć nimi taką samą różnicę wysokości. Wybór więc zależy od nas. Oczywiście dla urozmaicenia trasy jednym wariantem można wyjść, a drugim zejść.

Osiągając północną część Doliny Gąsienicowej naszym oczom ukarze się słynne schronisko PTTK „Murowaniec” oraz kilka innych budynków m.in. baza taterników „Betlejemka”. A to wszystko w otoczeniu: Orlej Perci, Świnicy, Kasprowego Wierchu i naszego celu Kościelca. Aby dostać się na nasz szczyt musimy obrać za cel przełęcz Karb, oddzielającą Kościelec od Małego Kościelca. I znowu możemy to zrobić na dwa sposoby: szlakiem czarnym przez dolinę Zieloną Gasienicową z Zielonym Stawem Gąsienicowym lub szlakiem niebieskim przez Czarną Dolinę Gąsienicową oczywiście z Czarnym Stawem Gąsienicowym. Ten wariant drugi jest raczej bardziej popularny z tego względu, że prowadzi on wschodnimi zboczami Małego Kościelca i jego granią. Jest również krótszy, lecz na pewno trochę bardziej stromy. A więc z schroniska „Murowaniec” podążamy szlakiem niebieskim nad Czarny Staw Gąsienicowy.

Widok na Kościelec fot. Paulina JasiewiczWidok na Kościelec fot. Paulina Jasiewicz

Sam Staw jest jednym z dwóch stawów położonych w tej części doliny i czwartym co do głębokości jeziorem w Tatrach Polskich. Na zachodnim jego brzegu znajduje się mała wysepka, a nad wschodnim robi wrażenie Kościelec, który wznosi się 533 metrów ponad taflą jeziora. Stąd już poruszamy się czarnym szlakiem na przełęcz Karb. Zajmie on nam mniej więcej godzinkę. Po osiągnięciu przełęczy Karb na szczyt prowadzi dalej czarny szlak. Stąd to już tylko prawie godzinna, mozolna wspinaczka granitowymi płytami Kościelca.

Na Kościelcu brak jest jakichkolwiek sztucznych ułatwień w postaci łańcuchów. Dla osób nielubiących łańcuchów jest to prawdziwy rarytas, gdyż można poczuć górski charakter dotykając w niektórych miejscach skał. Zakosami wspinamy się blisko lewej krawędzi, gdzie po drodze napotykamy jedyne trudne miejsce – próg o wysokości paru metrów. Następnie licznymi rynnami i półkami skalnymi osiągamy szczyt.

Na samym szczycie jest raczej niewiele miejsca. Rozpościera się stąd piękny, choć troszkę ograniczony widok na: Orlą Perć, Świnicę, Kasprowy Wierch. W dole można zliczyć wszystkie Stawy Gąsienicowe, podobno przeszło 20. Jak stwierdził Karłowicz, tylko stąd widać je wszystkie. Powrót znowu na przełęcz Karb, a następnie przez dol. Zieloną Gąsienicową. Tutaj po paru metrach tego niebieskiego szlaku po lewej można zauważyć nieznakowaną wydeptaną ścieżkę niedostępną dla turystów. Prowadzi ona z Karbu na Świnicką Przełęcz i jest często używana przez taterników.

Dla wytrawnych turystów, dla których Kościelec to za mało w jeden dzień polecam jeszcze tego samego dnia zdobyć Świnicką Przełęcz, skąd można udać się przyjemną graniową ścieżką na Kasprowy Wierch i zejść z powrotem na Halę Gąsienicową. My jednak schodzimy w dół obok Zielonego Stawu Gąsienicowego, skąd Kościelec już nie przypomina takiej strasznej piramidy. A następnie drogą powrotną do schroniska i Kuźnic, gdzie kończymy naszą wycieczkę.

Czas i stopień trudości

Pętla z Kuźnic na sam Kościelec i z powrotem powinna nam zająć według mapy około 8 godzin. Lecz dla osób z lepszą kondycją na pewno ta wartość jest przesadzona. Trudności szlaku są niewielkie. Cała trasa to prawie 1400 metrów przewyższenia i około 16km. Wiosną i jesienią uważajmy na oblodzenia. Zimą oczywiście potrzebny odpowiedni sprzęt.Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO2018-06-21 14:56 1831 Kościelec, szlak, Kuźnice, opis szlaku, Tatry,

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67