Boks reklamowy

Doliną Wielicką na Polski Grzebień i Małą Wysoką

Jeśli nie chcemy tracić czasu na długie wędrówki tatrzańskimi lasami i znaleźć się szybko nad poziomem drzew, a przy tym jeszcze napawać się wysokogórskimi krajobrazami, dobrym pomysłem jest wejść na jeden z najwyższych szczytów Tatr – Małą Wysoką.

Naszym celem jest zdobycie czwartego co do wysokości szczytu na który można wejść bez przewodnika, a ma on wysokość 2429 m n.p.m. Mała Wysoka (Východná Vysoká) znajduje się pomiędzy dwoma przełęczami: Rohatką (2200 m n.p.m.), którą można  przejść idąc od strony Zbójnickich Stawów, a następnie przez Polski Grzebień (2200 m n.p.m.) idąc od strony Doliny Wielickiej. Przez tę przełęcz przemierzają również ci, którzy zdecydowali się wejść od strony naszego kraju, a dokładniej od strony Doliny Białej Wody.


Widok z Polskiego Grzebienia na Zmarzły StawWidok z Polskiego Grzebienia na Zmarzły Staw, fot. Maria Mickiewicz

Start z miejscowości Tatrzańska Polanka, wejście na szlak zielony w postaci drogi asfaltowej, który przyciąga wielu rowerzystów górskich. W niecałą godzinę dochodzimy do szlakowskazu przy Wielickim Moście, gdzie podejmujemy decyzję o kontynuowaniu trasy szlakiem zielonym przez Rezerwat Doliny Wielickiej co zajmuje nam ok 30 minut. Idąc od tego miejsca decydujemy się na ścieżkę górską, ale można również wybrać dalej drogę asfaltową , która doprowadzi nas do tego samego celu jakim jest Śląski Dom.


Droga prowadząca do Śląskiego Domu, fot. Maria MickiewiczDroga prowadząca do Śląskiego Domu, fot. Maria Mickiewicz
Szlak zielony przez Rezerwat Doliny Wielickiej, fot. Maria MickiewiczSzlak zielony przez Rezerwat Doliny Wielickiej, fot. Maria Mickiewicz
 
Hotel przy Stawie Wielickim budzi u większości turystów dosyć kontrowersyjne opinie, prawdopodobnie głównie przez swój wygląd. Osobiście nam Hotel bardzo się podoba, a zwłaszcza od środka. Piękny klimat górski jaki panuje wewnątrz przypadnie Wam do gustu. Koniecznie trzeba się tutaj zatrzymać w drodze powrotnej.

Śląski Dom przy Wielickim Stawie, fot. Maria Mickiewicz

Śląski Dom przy Wielickim Stawie, fot. Maria Mickiewicz

 
Teraz zaczynamy najlepszą część naszej górskiej wędrówki! Po lewej stronie mijamy Wielicki Staw oraz Wielicką Siklawę, następnie kolejne stawy: Kwietnicowy i Długi – ten ostatni przykuł uwagę swym morskim, turkusowym kolorem. Przed nami wyłaniają się najwyższe szczyty w tym najwyższy z nich Gerlach (2655 m n.p.m.), za nami rozpościerają się widoki na Północną część Słowacji i oddalające się schronisko.

Długi Staw, fot. Maria MickiewiczDługi Staw, fot. Maria Mickiewicz
 

Pod Przełęczą, fot. Maria MickiewiczW drodze na Polski Grzebień, fot. Maria Mickiewicz

Podejście na przełęcz zapowiada się ciekawie, czekają na nas łańcuchy, kilka metalowych prętów robiących za stopnie. Ciężko o ruch dwustronny dlatego należy przepuścić schodzących i poczekać na swoją kolej. Po ok 10-15 minutach jesteśmy na Polskim Grzebieniu. Spotykamy zdecydowanie więcej osób, którzy najwidoczniej przyszli z pozostałych stron. Krótka przerwa na odpoczynek, zrobienie zdjęć i dalej do celu.


Polski Grzebień, fot. Maria MickiewiczPolski Grzebień, fot. Maria Mickiewicz

Według szlakowskazu czas na wejście na Małą Wysoką to 45 minut. Tutaj śmiało możemy powiedzieć, że wspinamy się na górę. Duże nachylenie góry powoduje, że często wspomagamy się rękoma, ponadto myślimy o tym, aby dobrze i pewnie postawić kolejny krok. Kamienie zsuwają się co powoduje, że podłoże nie jest na tyle pewne, aby móc iść na pełnym luzie. Wraz z wysokością zaczyna pojawiać się silny wiatr, który utrudnia szybsze wejście na szczyt.

Podejście na Małą Wysoką, fot. Maria MickiewiczPodejście na Małą Wysoką, fot. Maria Mickiewicz

W końcu udaje się i stajemy na szczycie Małej Wysokiej, widoki obłędne, w każdą stronę piękny kadr. Zza góry wyłania się widok na Stawy Zbójnickie i otaczające je szczyty. Widać również schronisko - Zbójnicką Chatę. Za nami jeszcze bardziej wyraźny Gerlach. Słoneczna jesień sprawiła ten dzień jeszcze bardziej wyjątkowym. Niestety wiatr tak doskwierał, że zdecydowanie lepiej było posilić się w drodze powrotnej pod zdobytą Górą.

Widok ze szczytu, fot. Maria MickieiwczWidok ze szczytu Małej Wysokiej, fot. Maria Mickiewicz

Mała Wysoka, fot. Maria MickiewiczMała Wysoka, fot. Maria Mickiewicz

Zejście do schroniska trwa ok 2h. Jeżeli mamy czas warto zatrzymać się na tarasie przy Śląskim Domu, naładować się promieniami słońca, napawać się górską przyrodą, a następnie czy kamienistą ścieżką czy drogą asfaltową udać się w stronę parkingu oddalonego o jakieś 1,5h drogi stąd. Gdyby ktoś jednak chciał pokonać dalsza drogę na rowerze, nie ma problemu ponieważ schronisko oferuje wypożyczalnię rowerową, jednak do najtańszych nie należy.

Wypożyczalnia rowerów, fot. Maria MickiewiczWypożyczalnia rowerowa, Śląski Dom, Fot. Maria Mickiewicz

Galeria:Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO2018-10-20 12:40 989 Tatry, Tatry Słowackie, Wysokie Tatry, Dolina Wielicka, Śląski Dom, Mała Wysoka, Polski Grzebień, Zbójnickie Stawy, Schronisko w górach, Staw Wielicki, Turystyka Górska, szlaki w górach, góry dla każdego

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67