userad84
Boks reklamowy

Cudny świat Daniela Urbaniaka : Halny,ludzie i ryby

Sezon na halny w pełni,My ludzie jesteśmy podatni na zmianę ciśnienia i bardzo różnie na nią reagujemy, na Podhalu w szczególności. Dlatego wpadłem na pomysł aby napisać coś o stworzeniach które są najbardziej podatne na wahania ciśnienia.

Ryby, niektóre z nich bez większych problemów sobie z tym radzą a niektóre gatunki bekają na zmianę pogody.

Dlaczego tak się dzieje?

Wielką rolę w życiu ryb odgrywa wypełniony gazem pęcherz pławny.Mimo prostoty swej budowy, pełni w organizmie ryby kilka funkcji, m.in. jest organem hydrostatycznym. Dzięki niemu ryba nie tonie i bez wysiłku unosi się na określonej głębokości.

Kiedy tylko przez Podhale przewalają się jeden za drugim fronty, wybieram się .... popływać .Uwielbiam ten widok setki okoni zawieszonych w toni głowami w dół, nieruchliwe pozwalają zbliżyć się naprawdę blisko, fantastyczny widok. Wędkarze narzekający na brak brań, nie ma się co dziwić ryby te potrzebują czasu aby pozbyć się nadmiaru gazu.

Tuż obok okoni , wokół nich pływa stado uklei, które żerują na całego.

Dlaczego tak się dzieje?

Okoń należy do ryb zamkniętopęcherzowych. Zawartość gazu w pęcherzu regulują poprzez układ krwionośny i specjalne gruczoły, jest to skomplikowany i powolny proces.

Natomiast u ryb otwartopęcherzowych (bekających) np. karp, płoć, lin, leszcz, karaś, pęcherz pławny połączony jest z przełykiem za pomocą specjalnego przewodu powietrznego. Daje to rybie możliwość bardzo szybkiego regulowania zawartości gazowej pęcherza poprzez połykanie lub wydzielanie gazów bezpośrednio z albo do powietrza przez otwór gębowy.

Kiedy zauważymy na wodzie pojawiające się liczne kręgi wywołane przez ryby połykające powietrze,oznacza to że ciśnienie powietrza spada.

Zostań naszym darczyńcą, mecenasem lub sponsorem. Twoja dobrowolna wpłata zostanie przeznaczona w całości na działalność Stowarzyszenia I love Podhale - wydawcę portalu twoje-podhale.pl

BGZ BNP Paribas o/Nowy Targ konto: 24 1600 1462 1816 9582 4000 0001


Oceń artykuł:


2017-12-07 07:59 557 Cudny Świat Daniela Urbaniaka , Halny , Ludzie i ryby